,

Jak prezentować swoje kreatywne prace na blogu?

robimy fotki naszym kartkom

 

Moja przygoda z blogowaniem i scrapbookingiem wzięła się po części z obserwowania innych. Lubię czytać i oglądać koleżanki po fachu, stanowią moją inspirację i są motorem do rozwoju. Wspominam o tym, bo mam ostatnio wrażenie, że sporo prac i ich autorów jest niedocenianych z uwagi na słabe zdjęcia. Postanowiłam zebrać wszystkie rady i wskazówki jakie do tej pory poznałam i przekazać je tutaj. Może komuś pomogę lepiej pokazać swój talent? 😉

Ten wpis (i kolejne z tej serii) jest rozwinięciem tematu z mojego pierwszego bloga. To co, zaczynamy?

Jak prezentować swoje kreatywne prace?

Prezentacja na blogu, czy np. Fb sprowadza się do robienia dobrych zdjęć. Nie będę rekomendowała żadnego sprzętu, bo się na tym nie znam. Wychodzę z założenia, że dobre fotki można zrobić przeciętnym aparatem w telefonie komórkowym. Wiele można poprawić w programie graficznym, ale warto zadbać o inne parametry.

Po zrobieniu swojej kartki, albumu, czy innego tworu korci nas, aby szybko się tym podzielić z innymi. Nie ważne, że jest środek nocy, nad biurkiem świeci lampka, a dookoła walają się ścinki i „przydasie”. Wystarczy dociąć zdjęcie dookoła np. kartki. STOP!

prezentacja swoich kartek

Krok 1. Światło

Najlepiej poczekać do rana, gdy będzie można zrobić zdjęcie w dziennym świetle. Bez sztucznego oświetlenia, ale nie w pełnym słońcu. Warto pobawić się ustawieniami aparatu, bo nawet w telefonie można trochę pozmieniać.

Krok 2. Tło

Na początek trzeba posprzątać miejsce, gdzie będziemy robić zdjęcia. Może trzeba wytrzeć kurz (np. z parapetu, bo tam łatwo o dobre światło), albo zerknąć czy ściana nie jest brudna (u mnie dzieci zrobiły „rysunki”). Prawdopodobnie trzeba odłożyć jakieś bibeloty, książki, czy kubki z kawą ;)Niestety jest to błąd występujący nagminnie. Trudno skupić się na szczegółach kartki, kiedy w tle stoi suszarka z praniem? Tła nie da się zignorować.

Są różne pomysły na tło do zdjęcia produktu. Najprostszym i najłatwiejszym wydaje się zakup białego brystolu, chociaż u mnie jakoś się to nie sprawdziło. Wystarczy zamontować na stole i ścianie. 

Alternatywą są gotowe tła fotograficzne, niektóre z nich są adresowane typowo dla blogerów (mniejsze). Sama mam kilka sztuk, w różnych kolorach/wzorach i bardzo je sobie chwalę. Polecam poznańską firmę Colormachine, bo do tej pory się nie zawiodłam. 

Jeśli fotografujecie głównie kartki to może wystarczy pół białego pudełka? Już pokazuję o co chodzi:

tło do fotografowania

Zobaczcie jak celowo nie zadbałam o drugi plan… 😉

Inną opcją jest zrobienie tła np. z desek. Nadałam drugie życie skrzynce po jabłkach i często ją wykorzystuję do zdjęć.

DIY

tło fotograficzne

Krok 3. Kompozycja

Można iść w minimalizm, albo „na bogato”. Jeśli mam być szczera, to wolę wersję pierwszą, bo dodatkowe przedmioty tylko odwracają uwagę od fotografowanego obiektu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodać jakieś 2-3 elementy, które zaakcentują naszą pracę. Spójrz jeszcze raz na zdjęcie wielkanocne:kartka wielkanocna

Czasami wystarczy jakaś podkładka na stół, koraliki, albo jajeczka jak na zdjęciu powyżej. Zachęcam do podpatrywania innych i inspirowania  się. 

Zanim zrobicie zdjęcie spójrzcie jak to wygląda w kadrze. Najprościej i najczęściej ustawia się centralnie rzecz fotografowaną, czasami warto jednak wyjść poza ten schemat. Poczytajcie sobie o zasadzie trójpodziału, bo można uzyskać interesujące efekty.

Krok 4.  Pion v. poziom

Jest zasada, która mówi, że jeśli tematem zdjęcia jest podłużny obiekt, biegnący równolegle do linii horyzontu – wybierz kadr poziomy, jeśli fotografujesz obiekt ustawiony poprzecznie do linii horyzontu – kadr pionowy. Sęk w tym, że na blogach najlepiej sprawdzają się zdjęcia poziome. Jeśli mamy zrobionych dużo zdjęć pionowych, warto je połączyć w programie graficznym.

kartka komunijna

Krok 5. Punkt widzenia

Nasze dzieło możemy sfotografować z różnej perspektywy. Należy pamiętać, że robimy zdjęcia naszych pięknych prac, aby pokazać jak najlepiej to, z czego skorzystaliśmy do ich zrobienia. Chodzi mi o te wszystkie kwiatki, perełki, kostki 3D, brokaty i całe mnóstwo szczegółów. 

Można korzystać z trybu makro, które jest dostępne chyba w każdym aparacie, ale ja zwyczajnie podchodzę bardzo blisko fotografowanego obiektu, tylko dbam o różny kąt. Zaczynam od położenia np. kartki płasko. Przesuwam się i pstrykam fotki z różnych stron. 

IMG_1976 IMG_1977

Mam nadzieję, że wszystko jest jasne i moje przykłady pokazują, że warto troszkę „popracować” nad efektem końcowym? Sama cały czas się próbuję, kombinuję i wprowadzam nowości. Zakładam, że zaglądają tu same kreatywne osoby, które jeśli do tej pory nie zawracały sobie głowy fotografowaniem, to stwierdzą, że może jednak warto? Efekty mogą być mega satysfakcjonujące! Tym bardziej, że to może być pomysł na kolejną kreatywną zabawę… 

W kolejnym wpisie postaram się zebrać linki do pomocnych wpisów w sieci, które pomogą lepiej ogarnąć temat fotografowania swoich prac. Pozdrawiam serdecznie. 

Ula

7 komentarzy(e)
 1. Adzik tworzy
  Adzik tworzy says:

  Pamiętam jak dziś – gdy 3 lata temu założyłam bloga i zaczęłam pokazywać na nim swoje prace. O ile same biżuteryjki czy malunki, które wrzucałam na bloga nie były aż tak złe – to na pewno jakość samych zdjęć była OKROPNA!
  Wiele od tamtej pory zmieniłam (nie tylko aparat), korzystam z Picmonkey.com (program online do obróbki zdjęć) i jest o niebo lepiej! Jednak i tak muszę jeszcze wymyślić coś ze światłem + zmajstrować lepsze tło niż mam na zdjęciach obecnie. 🙂
  Podoba mi się pomysł z kompozycjami tworzonymi na potrzeby zdjęć, spróbuję w praktyce jak to się u mnie sprawdzi.

  Odpowiedz
  • Ula
   Ula says:

   Początki bywają trudne, ale najważniejsze to uczyć się nowych rzeczy i ciągle próbować! Planuję wpis również o oświetleniu i programach graficznych, więc zapraszam ponownie. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam. 🙂

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Napisz komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *