,

Jaki program do obróbki zdjęć?

program do obróbki zdjęć

 

Kiedy pisałam wcześniej o prezentowaniu swoich prac wspomniałam o tym jak ważne jest światło, tło, kompozycja. Może słyszeliście powiedzenie, że jedno zdjęcie jest warte tyle ile 1000 słów? Fotki są na blogu bardzo ważne, a już chyba najważniejsze tam, gdzie pokazujemy swoje rękodzieło, prawda? Dlatego dość szybko zrozumiałam, że poza samym robieniem zdjęć warto nad nimi trochę „popracować”. Tylko jaki program do obróbki zdjęć wybrać?

 

Na grupie Scrapbooking – Poradzimy sobie! inne scrapoholiczki polecały PhotoScape do obróbki fotek, jako program prosty w obsłudze, intuicyjny i do tego darmowy. W tzw. międzyczasie próbowałam innych edytorów, także tych online, ale okazało się, że PS najbardziej mi odpowiada. 

PhotoScape – krok po kroku!

Na początku musimy zainstalować program na swoim komputerze. Po otwarciu wygląda to tak:

program do obróbki zdjęć

Po kliknięciu na ikonkę z podpisem Edytor będziemy mogli obrabiać wybrane zdjęcie. Ja wybrałam takie z brelokami, które robiłam i prezentowałam jakiś czas temu na Nawiedzona Ula la.

 

  1. Na początku musiałam obrócić fotkę do poziomu (wpis jak prezentować swoje prace, pkt. 4).
  2. Krok 2 to kadrowanie: wybieram według oryginalnego zdjęcia. Pozbywam się zbędnych elementów tła, bałaganu itd.
  3. Później zmieniam rozmiar. Natalia z bloga Jest Rudo mówi o tym tak: „Im większy rozmiar zdjęcia, tym zdjęcie więcej „waży”, a więc dłużej się wczytuje. Jeśli masz szybki internet, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z istnienia problemu, ale Twoi odbiorcy, ci z wolniejszym łączem, muszą czekać, aż duże zdjęcie pojawi się na ekranie. Zauważyłam, że w większości przypadków nie ma sensu publikować zdjęć większych niż 1000 px szerokości i najlepiej zadbać, by nie ważyły więcej niż 300 KB, zwłaszcza, gdy na stronie wyświetla się wiele fotografii równocześnie”.kurs

Moje zdjęcie po tych 3 krokach wygląda tak:

photoscape

Później najczęściej jeszcze rozjaśniam zdjęcie, wyostrzam, bawię się kontrastem, czasami rozświetlam fragment… Ale to nie wszystko. Można dodać tekst, lub inne znaki. Widzicie ten dymek z napisem, błysk? 😉photoscape

Chcę podkreślić, że PhotoScape jest wystarczający dla amatorów fotografii. Można w nim podrasować fotkę, zmniejszyć rozmiar, zapisać w różnym formacie. Program pozwala również tworzyć kolaże z czego BARDZO często korzystałam w pewnym momencie. Mając dużo zdjęć chciałam jak najwięcej pokazać, ale z czasem zrozumiałam, że nie tędy droga. Owszem, nadal korzystam z tej formy, ale rzadko. Uważam, że lepiej dać mniej fotek, ale różnych. Moim zdaniem tak jest czytelniej. Jak myślisz?

przykład fotograficznego kolażu

Na koniec jeszcze tylko wspomnę, że program oferuje sporo ramek wszelkiego rodzaju. Powyżej moje ulubione przeszycie… 😉

Mam nadzieję, że przekonałam Was, że PhotoScape to fajny program do obróbki zdjęć. Znam jeszcze kilka, ale nie zamierzam pisać o czymś, czego nie używam. Jeśli chcecie wybrać coś innego to zajrzyjcie do Beaty, która opisuje różne narzędzia przydatne blogerom, w tym programy do obróbki zdjęć. A może macie już swój ulubiony program? Pochwalcie się w komentarzu, bo lubię nowości. 

Pozdrawiam

Ula

2 komentarzy(e)

Zostaw komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Napisz komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *